Pedagožka z naší školy, Zuzana Libánská, se zúčastnila studijní pracovní cesty do anglického Manchesteru. Zuzana Libánská působí jako členka pracovní skupiny Wellbeing pod organizací Partnerství pro vzdělávání 2030+ a také jako členka rady Asociace výchovných poradců.
Tři pilíře INSPIRACE z Manchesteru!
Tento týden v Anglii byl plný inspirace a nových perspektiv! Zaměřili jsme se na mechanismy, které dělají školy v Manchesteru úspěšnými. V prostředí obrovské diverzity, kdy jejich žáci mluví až 200 různými mateřskými jazyky. Jasný a jednoduchý systém, který v Česku chybí, asi jen tak nezměníme. I tak si ale přivážíme cenné modely ze tří hlavních oblastí:
Klíčové pilíře pro naše školství:
1. Učící se komunity (PLC – Professional Learning Communities): Viděli jsme, jak systematická práce učitelů v PLC slouží jako motor pro neustálé zlepšování výuky a efektivní sdílení know-how.
2. Jasná školní pravidla: Důsledná a srozumitelná komunikace očekávání vytváří bezpečné a předvídatelné prostředí , kde se studenti i učitelé mohou soustředit na učení.
3. Lokální spolupráce: Co nás obzvlášť zaujalo, je silná síť škol v jedné lokalitě. Školy si navzájem pomáhají, sdílí zdroje a společně řeší výzvy – skutečná vzdělávací síť!
Přivážíme konkrétní strategie a postupy. Následujícím krokem je analýza těchto modelů a jejich možná implementace do naší školní praxe v nadcházejícím období. Těšte se na sdílení! Poděkování za skvělou organizaci této zahraniční studijní cesty patří Partnerství pro vzdělávání 2030+.
Zuzana Libánská
